
Fundacja Art Projekt wraz z Gminą Łagiewniki otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego PLUS na realizację projektu edukacyjnego pt. „Edukacja ekologiczna w Gminie Łagiewniki”.
Projekt skierowany jest dla dzieci w wieku przedszkolnym z Gminy Łagiewniki w tym uczęszczających do Przedszkola Publicznego w Łagiewnikach oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Olesznej w Gminie Łagiewniki. Celem projektu jest wzrost poziomu jakości edukacji przedszkolnej i podstawowej oraz poprawa dostępności dla wszystkich dzieci z uwzględnieniem zróżnicowania ich potrzeb edukacyjnych i rozwojowych w Gminie Łagiewniki poprzez wzrost kompetencji z zakresu edukacji ekologicznej i kompetencji przyrodniczych u minimum 45 dziewczynek i 47 chłopców z gminy Łagiewniki, rozszerzenie oferty edukacyjnej z zakresu ekologii i przyrody zwiększające szanse edukacyjne tj. zajęcia prowadzące do wszechstronnego rozwoju dzieci i większych szans na rynku pracy dla 155 dziewczynek i 131 chłopców (w sumie dla 286 dzieci) oraz poprzez doposażenie 1 przedszkola i 1 szkoły podstawowej w Olesznej oraz 2 świetlic gminnych (w Słupicach i Sieniawce) i podniesienie kompetencji u 12 nauczycieli (12k) w terminie od 07.01.2025 do 30.06.2026.
W rezultacie Przedszkole Publiczne w Łagiewnikach i SP w Olesznej oraz świetlice gminne w Słupicach i Sieniawce będą wykorzystywać nowoczesne metody uczenia się w tym cyfrowe oraz innowacyjne pomoce dydaktyczne dostosowane do wieku i stopnia rozwoju dzieci. Placówki zostaną doposażone w nowoczesne i innowacyjne pomoce dydaktyczne dzięki czemu 286 dzieci (155 dziewczynek i 131 chłopców) będzie mogło zostać objęte w zakresie umiejętności przyrodniczych w tym kompetencji przyszłości w modelu STEAM. 15 nauczycielek z Gminy Łagiewniki zostanie objętych wsparciem w zakresie rozwijania swoich kompetencji i umiejętności z zakresu ekologii i przyrody.
W ramach projektu będą realizowane następujące zadania:
Zadanie 1. Eko edukacja – realizowane w modelu STEAM pozwalające nie tylko zintegrować preferowane przez STREAM obszary edukacyjne, ale również pozwolą uruchomić wszystkie zmysły, emocje, ciekawość i motywację do poznawania otaczającej nas przyrody.
Zadanie 2. Leśna edukacja – warsztaty eksperymentalne, wykorzystujące metodę projektu oraz mocne strony uczniów, ich zainteresowania, budzimy ciekawość świata, a co za tym idzie nauką w tym przyrodą i ekologią, zaznajamiamy uczniów z lokalną przyrodą, przy wykorzystaniu najnowszych dostępnych metod i pomocy dydaktycznych.
Zadanie 3. Warsztaty dla nauczycieli – kompetencje ekologiczne,zwiększenie kompetencji naszych nauczycieli z zakresu ekologii z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju.
W rezultacie minimum 45 dziewczynek i 47 chłopców nabędzie kompetencje kluczowe.
Wartość projektu 808 225,00 zł.
Dofinansowanie z Funduszy Europejskich projektu: 565 757,500 zł.
Zapraszamy do współpracy oraz udziału w projekcie!


