PROCEDURA BEZPIECZNEGO POBYTU DZIECKA W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM
w okresie epidemii
Podstawa prawna:
- Ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 poz.374 z póź. zm)
- Rozporządzenie MEN z 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 wydanym na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.)
- Rozporządzenie MEN z 29 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Postanowienia wstępne
- 1
Procedura określa szczegółową organizację pracy i zasady funkcjonowania Przedszkola Publicznego
- oraz wykaz zadań i odpowiedzialności dla poszczególnych stanowisk w przedszkolu w okresie epidemii Wirus SARS-CoV-2, zgodnie z wytycznymi dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i żłobków
- Celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i bezpośredniej stałej opieki nad nimi podczas pobytu w przedszkolu i po za nim od momentu podjęcia nad nimi opieki przez pracowników przedszkola do momentu odbioru z przedszkola przez rodzica lub osobę upoważnioną.
- Do przestrzegania procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy przedszkola, dyrektor oraz rodzice.
Szczegółowe zasady funkcjonowania placówki
- 2
- W pierwszej kolejności z usług przedszkola mogą skorzystać dzieci, których oboje rodzice pracują i nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu, a także dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych.
- Przedszkole sprawuje opiekę w grupach liczących maksymalnie 25 dzieci, z uwzględnieniem zasady – Powierzchnia każdego pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt* od 3 do 5 dzieci, w miarę możliwości, powinna wynosić co najmniej 15 m2; w przypadku liczby dzieci większej niż 5 powierzchnia pomieszczenia przeznaczonego na zbiorowy pobyt dzieci ulega zwiększeniu na każde kolejne dziecko o co najmniej 2 m2, jednakże powierzchnia przypadająca na jedno dziecko nie może być mniejsza niż 1,5 m2.
- Do przedszkola przyprowadzane są wyłącznie dzieci zdrowe, nie wykazujące żadnych symptomów chorobowych.
- Dzieciom, na wypadek zauważenia niepokojących objawów, wykonuje się pomiar temperatury termometrem bezdotykowym.
- Dzieci nie przynoszą z domu zabawek oraz zbędnych przedmiotów.
- Podczas pobytu w przedszkolu dzieci przyporządkowane są do jednej grupy, którą w miarę możliwości, opiekują się na stałe wyznaczeni nauczyciele oraz pracownicy obsługi.
- Zajęcia w danej grupie są organizowane zawsze w tej samej sali.
- Sala w której przebywa grupa jest wietrzona co najmniej raz na godzinę, w czasie przerw w zajęciach, a także w miarę potrzeby w trakcie zajęć.
- Dzieci bawią się tylko zabawkami, które są możliwe do dezynfekcji, a nauczyciele pilnują, aby nie brały zabawek do ust.
- Codziennie przed zajęciami nauczyciele pokazują przedszkolakom jak prawidłowo myć ręce i pilnują, aby dzieci robiły to dokładnie i często zgodnie z umieszczoną instrukcją.
- Dzieci jedzą posiłki o wyznaczonych godzinach. Każda z grup osobno.
- Posiłki wydawane są z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa, a sztućce i zastawa myta w zmywarce przemysłowej i wyparzana w temperaturze powyżej 60o
- Podczas pobytu w placówce dzieci nie korzystają samodzielnie ze wspólnych źródeł wody pitnej – opiekunowie mają obowiązek dopilnowania wydawania kubków jednorazowych i zachowania przez dzieci wszelkich zasad higienicznych.
- Jeżeli podczas zajęć opiekę sprawuje więcej niż jeden opiekun powinni oni zachować od siebie dystans społeczny min 1,5m.
- W ciągu dnia wszystkie pomieszczenia w placówce są systematycznie sprzątane oraz dezynfekowane kilkakrotnie o określonych porach:
- klamki, poręcze, włączniki – co pół godziny w czasie przyprowadzania i odbierania dzieci,
- szatnia – po czasie przyprowadzania dzieci i na koniec dnia
- stoły, krzesła w pomieszczeniach spożywania posiłków – każdorazowo przed posiłkiem i po zakończonym posiłku,
- stoliki i krzesełka w sali zabaw – podczas pobytu dzieci na placu zabaw lub w czasie spożywania posiłków w drugiej sali,
- toalety – na bieżąco po każdym dziecku,
- stoliki, krzesełka, zabawki, dywany, łazienki – codziennie na koniec dnia.
- W okresie trwania stanu epidemii zawieszone są wszystkie wyjścia poza teren placówki.
- Dzieci mogą przebywać w na terenie ogrodu przedszkolnego i korzystać z urządzeń zabawowych, które są codziennie dezynfekowane. W ogrodzie jednocześnie może bawić się tylko 1 grupa na wyznaczonej powierzchni.
- Wszyscy pracownicy placówki mają zapewnione środki ochrony indywidualnej, tj.: rękawiczki, maseczki / przyłbice, a także fartuchy z długim rękawem.
- Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi ani z pozostałym personelem technicznym.
- Na terenie placówki rozmieszczone są plakaty informacyjne i instrukcje wskazujące prawidłowe postępowanie w sytuacjach zagrożenia, a także numery alarmowe oraz telefon do dyrektora, organu prowadzącego, kuratora oświaty, stacji sanitarno-epidemiologicznej i służb medycznych, pod które można zadzwonić w nagłych sytuacjach nie objętych procedurą.
- W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w placówce rodzic/opiekun za zgodą dyrektora placówki może przebywać na terenie placówki z zachowaniem wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk, tylko osoba zdrowa, w której domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych). Należy ograniczyć dzienną liczbę rodziców / opiekunów dzieci odbywających okres adaptacyjny w placówce do niezbędnego minimum, umożliwiając osobom zachowanie dystansu społecznego co najmniej 1,5m
- Przebywanie na terenie przedszkola osób „trzecich”, możliwe jest jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym z dyrektorem. Osoba taka, przed wejściem do placówki zobowiązana jest mieć zasłonięte usta i nos oraz zdezynfekować ręce
Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci
- 4
- Dziecko przyprowadzane i odbierane z przedszkola jest tylko przez jednego opiekuna – bez innych osób towarzyszących.
- Osoby przyprowadzające i odbierające dziecko z przedszkola są obowiązane mieć zasłonięte usta i nos.
- Po wejściu na szatnie rodzice/opiekunowie zobowiązani są do dezynfekcji rąk zgodnie z zamieszczoną instrukcją.
- Dziecko odbierane jest z szatni przez personel przedszkola. Ma mierzoną temperaturę, następnie idzie do łazienki umyć ręce i przechodzi do Sali.
- Rodzice mogą wchodzić z dziećmi do przestrzeni wspólnej podmiotu z zachowaniem zasady – 1 rodzic z dzieckiem/dziećmi lub w odstępie od kolejnego rodzica z dzieckiem/dziećmi 1,5 m, przy czym należy rygorystycznie przestrzegać wszelkich środków ostrożności (min. osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowa lub dezynfekcja rąk).
- Na terenie szatni może przebywać max trzech rodziców z dziećmi, z zachowaniem 1,5 m odległości od siebie. Kolejne osoby przyprowadzające dzieci oczekują na zewnątrz zachowując odpowiedni dystans.
- Zabronione jest przyprowadzanie dziecka wykazującego objawy chorobowe – podwyższona temperatura, kaszel, katar, osłabienie (bez względu na etiologię) a także jeżeli jakikolwiek domownik objęty jest kwarantanną lub izolacją
- Nauczyciel lub opiekun odbierający lub wydający dziecko rodzicowi ubrany jest w środki ochrony osobistej – maseczka lub przyłbica oraz rękawiczki.
- Rodzice przyprowadzają dzieci do godz, 8:30 i odbierają do godz, 16:00 zgodnie z zadeklarowanymi godzinami, z uwzględnieniem zachowania 2m dystansu od siebie.
- Każdy rodzic, oddający dziecko do przedszkola zobowiązany jest podać aktualny numer telefonu pod którym możliwy będzie kontakt w nagłych przypadkach, umożliwiający niezwłoczne odebranie dziecka.
Zasady postępowania w sytuacji podejrzenia zarażenia
- 5
- Do pracy w przedszkolu mogą przystąpić jedynie osoby zdrowe, bez jakichkolwiek symptomów wskazujących na chorobę zakaźną.
- Każdy pracownik przed przystąpieniem do pracy, który zauważy u siebie niepokojące objawy, pozostaje w domu. Następnie powiadamia dyrektor placówki i kontaktuje się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, oddziałem zakaźnym, a w razie pogarszaniu się stanu zdrowia dzwoni pod nr 997 lub 112.
- W przedszkolu znajduje się wyznaczone miejsce – sala, zapewniająca odizolowanie osoby chorej od pozostałych pracowników.
- Wszyscy pracownicy, codziennie rano oraz każdorazowo na wypadek zauważenia niepokojących symptomów wykonują pomiar temperatury ciała.
- Zobowiązuje się każdego pracownika będącego na stanowisku pracy, który zauważy u siebie objawy sugerujących zarażenie koronowirusem, do natychmiastowego przejścia do pomieszczenia izolującego i powiadomienia dyrektora. Dyrektor natychmiast wstrzymuje przyjmowania dzieci, powiadamia stację sanitarno-epidemiologiczną i postępuje zgodnie z jej zaleceniami.
- W przypadku podejrzenia zarażenia u dziecka, nauczyciel lub wyznaczona przez niego osoba natychmiast izoluje dziecko i informuje dyrektora o zaistniałym zagrożeniu.
- Dyrektor informuje rodziców ustalając sposób odebrania dziecka z przedszkola, a w razie konieczności, w konsultacji z organem prowadzącym i rodzicem może wezwać zespół ratownictwa medycznego.
- W przypadku nieobecności dyrektora, nauczyciel sprawujący bezpośrednią opiekę nad dzieckiem sam podejmuje decyzję o poinformowaniu rodziców dziecka.
- Każda osoba, zarówno rodzic dziecka oraz pracownik, u których stwierdzono objawy zarażenia Wirus SARS-CoV-2 natychmiast powiadamia odpowiednie służby oraz informuje placówkę o zaistniałym zarażeniu w celu podjęcia odpowiednich działań przez kierownictwo przedszkola.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie podmiotu należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego
Załącznikiem do niniejszej procedury są wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej przygotowane wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia.