Program Optymistyczne Przedszkole

Od 1 września 2018r jesteśmy realizatorami ogólnopolskiego programu  „Optymistyczne Przedszkole”, autorstwa Ireny Dzierzkowskiej i pani Mireli Nawrot.

Celem naszych działań w programie jest dostrzeganie i wzmacnianie sukcesu każdego wychowanka, rozwijanie zainteresowania, uczenie dziecka bycia twórczym  , a zatem  wszystkiego tego co poprowadzi Wasze pociechy  do osiągnięcia sukcesu w życiu dorosłym i radzenia z napotkanymi trudnościami.

Siedem znaków szczególnych Optymistycznego Przedszkola

Optymistyczne przedszkole ma siedem znaków szczególnych jak siedem kolorów tęczy.

Kolor czerwony – najcieplejszy, to wychowanie. Dzieci w Optymistycznym Przedszkolu są życzliwe, uprzyjme, zaradne… Przykład: pięciolatki uczestniczą w programie edukacyjnym Mały menedżer.

Kolor pomarańczowyinteligencje wielorakie. Optymistyczne Przedszkole diagnozuje inteligencję dzieci, jest urządzone w sposób, który wspiera różnorodne zainteresowania. Przykład: specjalne kąciki zajęć – językowy, logiczny, przyrodniczy itp.

Kolor żółtysukces każdego dziecka. Optymistyczne Przedszkole dostrzega sukcesy każdego dziecka, wzmacnia je i omawia z rodzicami. Przykład: każde dziecko ma swój własny paszport do kariery.

Kolor zielonycoraz wyższy poziom umiejętności. Optymistyczne Przedszkole umiejętnie ocenia osiągnięcia dzieci. Przykład: Przedszkole wykorzystuje specjalnie przygotowane arkusze oceny umiejętności dzieci.

Kolor niebieski optymistyczni rodzice. Optymistyczne Przedszkole prowadzi Klub Rodziców. Przykład: rodzice otrzymują biuletyn Optymistyczne Dzieci

Kolor granatowyoptymistyczny personel. Optymistyczne Przedszkole dba o stały rozwój personelu. Przykład: wszyscy dorośli przestrzegają wspólnie uzgodnionych zasad optymistycznego postępowania.

Kolor fioletowypromocja. Optymistyczne Przedszkole profesjonalnie prowadzi działania z zakresu PR. Przykład: przedszkole raz do roku publikuje swoje osiągnięcia w prasie.

Główna myśl autorek programu i jego przesłanie:

Wierzymy, że nasze dzieci mogą stać się wspaniałymi ludźmi, niezależnymi, prawymi, szlachetnymi. Będą zdolne do współpracy, uprzejme, szczere i współczujące. Ich życie będzie bogate wewnętrznie. Wierzymy, że będą potrafiły dbać o swoje prawa, bronić własnych przekonań i otwarcie słuchać głosów innych ludzi, że będą optymistami.