Podsumowanie realizacji projektu „Na dobry początek” – miesiąc luty

W miesiącu lutym, w ramach projektu „Ze sztuką za pan brat” realizowanego w naszym przedszkolu dzięki Fundacji BGK, nasze przedszkolaki poznawały rożne oblicza muzyki.

Dzieci poznały typy instrumentów muzycznych, wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez Filharmonię Sudecką z Wałbrzycha  – miały okazję  zobaczyć i posłuchać na żywo, jak wyglądają i brzmią instrumenty. Ponieważ dbanie  o  naszą planetę jest bardzo ważne dla naszych dzieci,  wykonały instrumenty z materiałów recyklingowych.

W ramach projektu odbyło się w naszym przedszkolu spotkanie z chórem „Canzona”, który prowadzi dyrygentka Pani Paulina Pycka. Pani Paulina opowiedziała o rodzajach chórów, o pracy dyrygenta oraz zaprezentowała jak wygląda w praktyce jej praca. Chórzystki poprowadziły także warsztaty z dziećmi z emisji głosu oraz ćwiczenia oddechowe.

Aby poznać  operę i operetkę udaliśmy się na wycieczkę do Opery Wrocławskiej na zajęcia ze śpiewaczką operową. Dzieci mogły poznać  tajniki pracy w operze, poznały rodzaje głosów operowych. Miały też okazję uczestniczyć w warsztatach – wykonały rozgrzewkę strun głosowych oraz zaśpiewały razem ze śpiewaczką.

Dzieci dowiedziały się w ramach zajęć projektowym o tym, że grać można nie tylko na instrumentach muzycznych, które znają z filharmonii . Przedszkolaki zagrały też między innymi na bum bum rurkach, dzwonkach na tubach czy Genibocie.

To była fascynująca i bardzo wartościowa podróż do świata muzyki – świata w szerokim tego słowa znaczeniu.