Projekt – „Woda – źródło życia”

W dniach 22.03 – 25.03.2022 r. nasze przedszkolaki uczestniczyły w projekcie „Woda – źródło życia” w ramach pormocji zdrowia.

Zajecia w ramach projektu rozpoczęliśmy 22 marca, czyli w dniu, w którym obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Dzieci w tym dniu dowiedziały się w jakim celu ustanowiony został taki dzień, że obchodzony jest każdego roku na całym świecie. Przedszkolaki tego dnia odkryły, gdzie na świecie znajduje się woda i do czego jest nam potrzebna. Nauczyły się także pić wodę jak słoń – trąbę zastąpiła im słomka do picia.

W kolejnych dniach zapoznały się z funkcjami, jakie woda pełni w naszym organiźmie oraz o objawach jej niedoboru w organiźmie człowieka. Doszliśmy wspólnie do wniosku, że bez niej żadna roślina ani istota nie przetrwa na ziemi. Dzieci w grupach wykonały „krople wody” za pomocą nakrętek do butelek po wodzie mineralnej. Przedszkolaki degustowały różne rodzaje wody mineralnej i wspólnie w grupach wybierały rodzaj, który smakował największej liczbie dzieci. Oczywiście każdy dzień wypełniały zabawy ruchowe, których nie mogło zabraknąć. Przypomnieliśmy sobie również piramidę zdrowego odżywiania i wspólnie ustaliliśmy, że zdrowy tryb życia to: zdrowe odżywianie + ruch + picie wody. Dzieci doszły także do wspólnego wniosku, że zdecydowanie odstawiają słodkie napoje, gdy samodzielnie odmierzały do woreczków ilość cukru, który się w nich znajduje.

Ostatni dzień projektu poświęcony był sposobom oszczędzania wody. Przedszkolaki wysłuchały opowiadania pt. „Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę!” Barbary Szelągowskiej, a następnie na jego podstawie odbyła się burza mózgów na temat sposobów oszczędzania wody w życiu codziennym. Nie zabrakło także zajęć z kodowania, tak lubianego przez naszych przedszkolaków – tu grupy miały do wyboru sudoku lub układanie rytmów. Na sam koniec odbyło sie podsumowanie zdobytych wiadomości i konkurs wiedzy o wodzie połączony z zawodami sportowymi.

Uważam, że wiedza zdobyta w ciągu tych dni, jest bardzo ważna i przydatna w życiu każdego człowieka. Ten tydzień nauczył naszych podopiecznych, że wodę trzeba szanować, oszczedzać, bo jest nam niezbędna do życia.

Magdalena Witek